Кръвоносните съдове биват: артерии, артериоли (малки артерии), вени, венули (малки вени) и капиляри с артериална и венозна част.
В артериите кръвта се движи в посока от сърцето към органите на човешкото тяло. Най-голямата артерия —аортата, излиза от кухината на лявата камера. Артериите, като се започне от аортата, постепенно се разклоняват и се получават артерии с все по-малък калибър, докато се стигне до най-малките артерии (артериолите). Те от своя страна преминават в най-малките кръвоносни съдове — капилярите.
В артериите тече яркочервена, наситена с кислород артериална кръв. Изключение прави само белодробната артерия, в която тече тъмночервена, венозна кръв.
Артериите имат формата на тръбички и са с различен диаметър. Стената им се състои от три слоя: външен — изграден от съединителна тъкан, среден — от мускулна тъкан (която, като се свива, намалява диаметъра на артерията), и вътрешен (ендотел), който е в непосредствен контакт с кръвта.
Когато ендотелът, който е съставен от плоски клетки, се повреди по някакъв начин, например от атеросклероза, могат да се образуват съсиреци (тромби), които причиняват стеснение на артерията или дори запушване. Това може да доведе до значителни нарушения в кръвообращението — инфаркт на миокарда, мозъчен удар и др.
Венозната система започва от капилярите, от които кръвта се влива във венулите, които постепенно се сливат във вени с по-голям калибър, докато се стигне до най-големите вени — горна и долна куха вена. Те завършват в дясното предсърдие. Повечето от венитевървят успоредно с артериите. Някои от вените, които са разположени повърхностно, се виждат.
Във вените кръвта е тъмночервена, защото кислородът е отдаден на тъканите. Изключение правят само белодробните вени, в които тече наситена с кислород артериална кръв.
Вените имат същия строеж както артериите, но техните стени са значително по-тънки. Те се разтеглят много по-лесно. Някои от вените (напр. на мозъчните обвивки) не притежават мускулен слой. За разлика от артериите средната им обвивка е развита по-слабо и липсват еластични влакна, а външната обвивка съдържа повече съединителна тъкан. Поради това венозната стена в сравнение с артериалната е по-мека и по-малко еластична. Вените притежават джобовидни клапи, които не позволяват връщането на кръвта обратно и по този начин улесняват движението й към сърцето. Особено важна е ролята на тези клапи за вените на краката. Съкращаването на мускулите на тялото (при физическа работа, ходене, гимнастика и др.) спомага за оттичането на кръвта по вените.
Регулирането на количеството кръв, което преминава през органите, се извършва от артериолите, които в зависимост от нуждите на органа, който кръвоснабдяват, се разширяват или се стесняват и по този начин пропускат повече или по-малко кръв.
Разклоненията на артериите и вените се съединяват помежду си, т.е. клон на артерия с друг, съседен клон на артерия, или клон на вена с друг, съседен клон на вена. Това съединение се осъществява посредством т.нар. анастомози. В случаите, когато се наруши притокът на кръв (по артериите) или оттичането (по вените) в резултат на нараняване, при атеросклероза, притискане от тумор и др., кръвообращението се възстановява, като се заобикаля мястото на стеснението или непроходимостта чрез анастомозите.
Разклоненията на артериите и особено на вените са различни. Съществуват множество вариации на тези разклонения. Сгънете пръстите на двете си ръце в юмрук. Поставете юмруците си един до друг, като наблюдавате тилната им част. Вените, които прозират през кожата на двете китки, имат различен рисунък. Това е още по-подчертано при сравняването на този рисунъкприразличните хора.
Капилярите са най-малките кръвоносни съдове. Те могат да се видят само под микроскоп. Стените им са изградени от един пласт плоски клетки. Дължнната им е около 0,5 мм, а диаметърът — 8 до 20 микрометра
Артериалните капиляри образуват гъста мрежа в органите и тъканите и преминават във венозните капиляри, които, като се съединяват помежду си дават началото на венулите. Съединението на последните помежду им води до образуването на вените.
Броят на капилярите е много голям — 100-150 млрд., с обща дължина 100 000 км. В тъканите не всички капиляри са отворени. Известна част от капилярите се отварят само по време на усилена и продължителна работа.