При тежки кръвоизливи по възможност, за да предотвратим опасността от заразяване, преди да се опитаме да спрем кръвотечението е необходимо да си измием ръцете със сапун или да сложим ръкавици. В случай на открита рана в областта на коремната кухина, не с опитвайте да напъхате обратно изпадналите органи. Трябва просто да се сложи на раната чиста превръзка.
Други мерки при тежки кръвоизливи
- Да се ложи пострадалия по гръб, повдигайки краката му по-високо от главата. В такова положение е по-добро кръвоснабдяването на главния мозък и е по-ниска вероятността от загуба на съзнание. Ако е възможно трябва да се повдигне нагоре наранения крайник.
- Да се сложат гумени ръкавици, да се почисти повърхността на раната от видими частици мръсотия и чужди тела. Не се опитвайте да извлечете от раната дълбоко проникнали предмети, да ги закачате и т.н. Главната задача е да се спре кръвотечението.
- Да се сложи на раната притискаща превръзка. За това може да се използва стерилен бинт, чист плат или парче от дреха. Ако не се намери нищо наблизо, трябва да се притисне раната с ръка.
- Да се притиска раната до спирането на кръвотечението. Превръзката да се остави минимум за 20 минути, не се опитвайте да погледнете спряло ли е кръвотечението. Може да се сложи стегната превръзка от стерилни превързочни материали или чисти дрехи.
- Не махайте превръзката. Даже ако кръвотечението продължава и кръвта се просмуква през плата, може само да се сложи отгоре допълнителен слой плат.
- При неоходимост да се притисне с възглавничките на пръстите на едната ръка магистралната артерия (носеща кръв към мястото на раната). Точките на ръката, които трябва да бъдат притиснати се намират на вътрешната и страна над лакътя малко под подмишницата, на крака – под коляното и в района на слабините. Артерията трябва да се притисне силно към костта, държейки пръстите хоризонтално. Със свободната ръка трябва да продължим да притискаме раната.
- Веднага след спиране на кръвотечението повредения участък на тялото трябва да се обездвижи и, без да се снема превръзката, колкото се може по-бързо да се закара пострадалия в болница.
При вътрешни кръвоизливи
При подозрение за вътрешно кръвотечение трябва незабавно да се извика бърза помощ. За вътрешно кръвотечение може да говорят следните признаци:
- Кръвотечение от ушите, носа, правото черво или влагалището.
- Повръщане или кашлица примесено с кръв.
- Поява на кръвонасядания (синини) на шията, гърдите, корема или на хълбока (в областта между ребрата и бедрото).
- Наличие на проникващи рани на черепа, гръдния кош или коремната кухина.
- Болка в корема, съпроводена с регидност (напрежение) или спазми на мускулите на коремната стена.
- Наличие на счупвания.
- Шоково състояние (неговите признаци са слабост, безпокойство, жажда, студена кожа).