Съдържание
Латинско име на градинска мащерка
Thymus vulgaris – Сем. Labiatae
Други български имена:
Имена на чужди езици на градинска мащерка
thyme (английски); farigoule, frigoule, thym commun (френски); Thymian (немски); timo (италиански); tomillo (испански)
Разпространение на градинска мащерка
Спонтанно расте в западната част на Средиземноморската област. Другаде се отглежда като градинско растение за подправка и за добиване на тимусово масло. У нас още не е въведено като масова култура.
Описание на градинска мащерка
Дребно разклонено полухрастче с размери 20—30 (40) см. Клонките от преходните години вдървенели. Цветоносните клонки гъсто покрити с къси, обърнати надолу власинки. Листата са срещуположни, на кръст; средните, горните и прицветните листа са с къси дръжки, отгоре гладки, а отдолу сивкаво или бяло напластени (от прилегнали власинки). Цветовете са разположени в пазвите на горните листа по разклоненията на стъблото, но съвкупно е оформено удължено метлицоподобно съцветие. Устройството на цвета е както в преходните видове от рода Thymus. Чашката е 3—5 мм дълга, леко мехуреста, с къси власинки и триъгълни зъбчета на върха. Венчето отвън е с къси власинки. Листата, чашката и венчето са покрити с излъчващи етерично масло жлезисти власинки. Цъфти от юни до септември.
Дрога (Използваема част) на градинска мащерка
Надземната част (Herba Thymi).
Съдържание (Химичен състав) на градинска мащерка
Етерично масло (0,8—1,2%), което съдържа тимол, карвакрол, р-цимол и др. терпени. Най-важен е тимолът (1-метил- 4-изопропил-З-оксибензол).
Действие и приложение на градинска мащерка
Препаратите от градинската мащерка (запарка, течен екстракт, етерично масло и тимол) намират широко приложение в медицинската практика като антисептични и дезинфекционни средства при възпаления на лигавицата на устната кухина, като противокашлечни средства при бронхити, коклюш и др.