Съдържание
Латинско име на обикновена съсънка
Anemone puisatilla L. (Pulsatilla vulgaris Miller) – Сем. Ranunculaceae — Лютикови
Имена на чужди езици на обикновена съсънка
European pasqueflower, pasqueflower, pulsatilla (английски)
Разпространение на обикновена съсънка
Из пасищата и сухите ливади. Среща се нарядко почти из цяла България с изключение на по-топлите райони.
Описание на обикновена съсънка
Многогодишно тревисто растение. Приосновните листа са двойно или тройно пересто нарязани, с линейни, в млада възраст силно окосмени листчета; стъбловите листа са сраснали в основата си и са окосмени. Цветовете са едри, светловиолетови, камбановидни, изправени или наклонени, тичинките са значително по-къси от листчетата на перигона. Между перигона и тичинките се намира пръстен от нектарни жлези. Цъфти през април—май.
Характерни свойства на обикновена съсънка
Отровно. Прясното растение притежава парлив вкус.
Дрога (Използваема част) на обикновена съсънка
Надземната част (Herba Pulsatillae).
Съдържание (Химичен състав) на обикновена съсънка
В прясното растение се съдържа веществото ранункулин, което при сушене на растението се разпада на протоанемонин и глюкоза. Протоанемонинът се разпада на анемонин, а той на анемонова киселина. Растението съдържа още танини, смола и около 0,19—0,75% сапонини. Протоанемонинът е митозна отрова.
Действие и приложение на обикновена съсънка
Съсънката е препоръчана от народната медицина при заболявания на гениталните органи, при невралгии, мигрена, коклюш, бронхити, като диуретично и диафоретично средство, при подагра и при ревматизъм.
Приготвяне на обикновена съсънка
Приема се под форма на настойка: 2 чаени лъжички ситно нарязана дрога се заливат с 1 чаша студена вода. оставя се да престои 1 ден. Прецеденият извлек се изпива на глътки за 1 ден. Съсънката е противопоказана при гастрит и нефрити.