Достатъчно се говори за вредата на слънцето, това се дължи на факта, че прекомерното излагане на слънце е изключително опасно. Тази опасност нараства, когато ние не защитаваме кожата си.
Все пак слънцето е нож с 2 остриета, както може да бъде изключително полезно, може да бъде и вредно.
Това се дължи на факта, че нашият организъм има нужда от слънчеви лъчи, но ако се прекалява с това, слънчевите лъчи от полезни за нашето тяло могат да се превърнат във вредни.
Още преди стотици години се е знаело за полезният ефект на слънчевата светлина върху човешкото тяло. Слънцето е използвано от древните гърци,асирийците, както и от египтяните за терапевтични цели.
В Древна Гърция дори се е стигнало до това, че качеството на градовете се е определяло от позицията им спрямо слънцето.
Римляните пък са изобретили, както и разпространили слънчевите бани. След тази идея римляните започнали да изграждат специални места за слънчеви бани в сградите си и са наричали тези места „солариуми”.
Съдържание
Защо е толкова важна, слънчевата светлина?
Още от часовете по биология знаем, че пряко или косвено всички живи същества зависят от слънчевата светлина. Най-вече енергията предавана, чрез слънчевите светлини е жизненоважна за живота на Земята.
Как светлината влияе върху биологичния цикъл?
Редица заболявания се лекуват, чрез директно излагане на човешкото тяло на слънчева светлина, а този процес се нарича „хелиотерапия”.
Но през 1930 година хелиотерапията спира приложението си. Виновникът за това е, че фармацевтичните компании откриват пеницилинът и химията измества лечението с хелиотерапията.
Откритията в биологичните и медицинските сфери значително промениха мнението на хората за влиянието на дневната светлина върху самочувствието и здравето на хората.
Тези открития доказаха, че голяма гама от биохимични процеси в човешкото око и в човешкия мозък се влияе от светлината.
Цикълът от денонощието ни е в основата на биологичния часовник, чрез който се регулират някои основни хормони.
Сред тези хормони са, хормонът на стреса (кортизол) и хормонът на съня (мелатонин).
Хормонът на стреса увеличава нивото си сутрин и по този начин подготвя тялото за активност. Когато стане полунощ, нивото на кортизолът спада до минимум.
Обратно на кортизолът, хормонът на съня спада в сутрешните часове и намалява нашето желание за сън. Докато през вечерта хормонът на стреса е на минимум, мелатонина се покачва и подпомага за нашият здравословен сън.
За да живеем здравословно, този ритъм не бива да бъде нарушаван.
Излагането на слънце е полезно за здравето, но ако имаме нормално физическо състояние.
С помощта на слънцето, нашия механизъм за вегетативна нервна система се усъвършенства. Също така организма по-лесно може да се съпротивлява на различните инфекции и простудните заболявания. Слънцето помага и за работоспособността.
В днешни дни, хелиотерапията най-вече се препоръчва като профилактично и закаляващо средство.
Важно е да се знае, че колкото по-възрастен ставате, толкова по-рядко трябва да приемате слънчеви бани, а тяхната продължителност трябва да бъде намалена.
Трябва доста да внимавате по отношението на реакцията на децата към ефектите на слънцето.
Ако детето ви или вие чувствате вялост,понижаване на апетит и проблеми в съня, трябва незабавно да се прекратят слънчевите бани.
Изключително опасно е пребиваването на малки деца по силни слънчеви лъчи.
Типове слънчеви бани.
Първият тип е директната слънчева баня. Тя намира приложението си най-вече в западните страни. Можете да я практикувате на морския бряг или по бреговете на реките. За целта трябва да се печете под слънцето, след 1-2 часа от изгрева, с минимално количество дрехи. Можете да лежите на пясък,трева или шезлонг.
Не забравяйте да приемате достатъчно количество вода.
Вторият тип е индиректната слънчева баня, която се изпълнява по същия начин, както директната слънчева баня. Единствената разлика е, че трябва да са облечени с тънки памучни дрехи, а главата и очите да ги покриете с влажни превръзки.
Локализирана слънчева баня. По името можете да разберете, че слънцето е насочено към определена част от тялото, а другите части са покрити с мокри слоеве плат. Най-ефективна е за ставните заболявания и респираторните.
Банановата слънчева баня е четвъртия вид. Тя се прави по същия начин като директната слънчева баня, но цялото тяло е покрито с бананови листа.
Повече подробности за слънчевите бани.
Хора от всички възрасти са способни да правят слънчеви бани.
Най-подходящото време за слънчеви бани е рано сутрин 7-9 часа и привечер 16-18 часа.
Не е препоръчително да се печете под ярка слънчева светлина.
За нормалното функциониране на тялото е нормално от 10 до 15 минути дневно излагане на слънчева светлина. Ако сте начинаещ, би било добре да започнете с 5 минути през първия ден, 10 минути през втория и така да стигнете до едночасови сесии.
Задължително е да се пие достатъчно количество вода, за да се избегне дехидратиране.
Физиологични ефекти от слънчевите бани.
- Слънчевата светлина ви осигурява витамин D. За 15 минути излагане на лицето и ръцете под слънчева светлина е достатъчно да получавате препоръчваната дневна доза от витамин D.
- Хелиотерапията помага на тялото за способността да метаболизира холесторола. Това директно води до 15% намаление на холесеторола в кръвта.
- Изследвания доказват, че излагането на слънце се равнява на физически упражнения и може да има подобен ефект.
- Кръвното налягане се понижава.
- Подпомага за премахването на тъгата, депресията и безсънието.
- Ефективна е при борбата с псориазис, кожни лезии и артрит. При повече от 84% от случаите на псориазис се излекуват за 80 дни при подходящ курс със слънчева светлина.
- Понижава риска от рак на гърдата.
- Кръвотворния процес се засилва.
- Засилва имунитета
- Контролирано 10 минутно излагане на слънце веднъж на три пъти на ден редуцира честотата на простудните заболявания до 40%
Показания
- Остеомалация
- Рахит, остеоартрит, ревматоиден артрит
- Затлъстяване
- Безсъние
- Псориазис
- Рак на гърдата
- Депресии
- Краста
Противопоказания
- Повишена температура и треска
- Акне
- Ангина
- Сърдечни смущения и високо кръвно налягане
- Отравяния
- Проказа
- Прогресираща форма на туберкулоза
- Изтощение, злокачествени и доброкачествени ракови образувания
- Конюнктивит
- Хипервитаминоза с витамин D
- Морбили
- Варицела
- Бронхиална астма с чести и тежки пристъпи
- Нарушения във функциите на ендокринните жлези
- Малария
- Повишена чувствителност към слънчевите лъчи и слънчева алергия
- Прием на фотосенсибилизиращи лекарства
- Патологични ефекти
При доста продължително излагане на слънце може да доведе до ранно стареене и рак на кожата.
Изгарянето, предизвикано от слънчеви лъчи води до образуване на мехури и рагади по кожата, както и химични реакции в кожните кръвоносни съдове.
Витамин D и хелиотерапията
Най-важният витамин за здравината на костите е витамин D. Той се образува в кожата и слънчевите лъчи имат пряко влияние върху този витамин.
Витамин D играе ключова роля за усвояване на калций и фосфор в човешкия организъм.
Хелиотерапията е особено полезна за хора със ставни проблеми и заболявания на опорно двигателния апарат.
Слънчевите лъчи намаляват болката и влияят положително на болестите от тази група.
Случаите на заболявания на костите са много по-висок процент в страните, където слънчевата светлина е по-слаба.
Активното излагане на слънцето през лятото може да осигури запас за зимния сезон. Витамин D има функцията да се складира в организма месеци наред.
Емоциите и слънцето
Излагането на слънце има влияние върху психическото състояние на човека. При правилна хелиотерапия настроението, тонуса и емоционалното състояние на човека се повишава.Фактът, че в страните с по-слабо слънце, процентът на самоубийствата и депресиите е значително по-висок, доказва това.
Зимните депресии не съществуват в слънчевите страни и хората живеят по-щастливо и безгрижно.
Предполага се, че слънчевите светлини имат положителен ефект върху мелатониновия антогонизъм при болестта на Паркинсон.
Хелиотерапията е терапия на избор при сезонно афективно разстройство, биполярна депресия, хронично депресивно разстройство, пред и следродилна депресия, смущения в съня, проблеми с часова разлика, поведенчески смущения, безсъние.
Хелиотерапията е натурален и изключително приятен метод, с който да се грижите за здравето си. Особено през летния сезон е грях, ако не се възползваме от даровете на слънцето. Но не трябва се прекалява със слънчевата терапия.
Аз другата седмица отивам на море и смятам да събера достатъчни количества здраве.