При ухапване от насекомо под кожата на човека попада отрова и други вещества. Отровата може да предизвика алергична реакция. Степента на тежестта и зависи от чувствителността на организма към конкретната отрова.
Най-често реакцията на ухапването от насекомо с слабо изразена и се проявява с лек оток и сърбеж, които изчезват след 1-2 дни. Понякога може да се появи отсрочена реакция, проявяваща се в повишение на температурата, поява на ставни болки или увеличение на лимфните възли. Възможни са и двата вида реакции на едно ухапване. В редки случаи възниква остра алергична реакция (анафилаксия) на отровата на насекомото. При това се наблюдават:
- Оток на лицето
- Затруднение на дишането
- Болка в корема
- Шок
Ухапванията на оси, пчели, стършели и мравки са най-опасни, тъй като тяхната отрова е най-силния алерген Реакцията на ухапвания на комари, кърлежи, мухи и някои видове паяци инай-често е слабо изразена.
При умерена реакция на ухапването
При умерено изразена реакция трябва:
- Да се преместим на безопасно място, за да избегнем нови ухапвания.
- Да се махне насекомото от тялото с нещо плоско (карта или тъпата страна на нож). Да се промие мястото на ухапването с вода и сапун. Не бива да се изважда жилото или да се изтисква насекомото. Това може да доведе до попадането на по-голямо количество отрова в кръвта.
- Да се сложи на мястото на ухапването хипотермичен пакет или компрес със лед за да намалим болката и отока.
- Няколко пъти на ден да се маже мястото с крем, съдържащ 1 % разтвор на хидрокортизон , течност за профилактика на слънчеви изгаряния или сода са хляб (3 чаени лъжички сода в една чаена лъжичка вода) до изчезване на симптомите. Да се вземе антихистаминен препарат.
Алергичната реакция на ухапването на насекомо може да се съпровожда от леко повдигане, коремни болки, диария или силен оток (с диаметър повече от 5 см) на мястото на ухапването. При наличието на тези симптоми трябва срочно да се обърнем към лекар.
При тежка алергична реакция
Тежката форма на алергичната реакция може да се развие моментално. При появяването на следните симптоми трябва да се извика бърза помощ.
- Затруднено дишане
- Оток на устните и гърлото
- Загуба на съзнание
- Виене на свят
- Замаяност
- Учестено сърцебиене
- Изриване
- Повдигане, спазми, повръщане
До пристигането на лекарите е необходимо:
- Да се провери за наличието на специални препарати. По възможност може да се направи инжекция на адреналин (епинефрин).
- При липса на задушаване да се даде на болния антихистаминов препарат
- Да се сложи пострадалия да легне по гръб, така че краката да са по-високо от главата.
- Да се разкопчаят тесните дрехи, да се покрие с одеяло. Да не се дават течности.
- При повръщани и кръвотечение от устата пострадалият да се обърне настрани, за да се избегне задушаване, поради попадане на повръщано в дихателните пътища.
- При липса на признаци на кръвообращение (дишане, кашлица, движение) да се започне сърдечно-белодробна реанимация.
Преди да се направи инжекция да се прочете инструкцията за приложението и.