При подозрение за травма на гръбнака пострадалият не бива да се премества до пристигането на лекар. Това може да доведе до парализа и други сериозни усложнения. Признаците на гръбначна травма са:
- Черепно-мозъчна травма с последвало изменение на съзнанието.
- Оплаквания от остра болка на шията или гърба.
- Ако травмата е получена в резултат на значително външно въздействие на гърба или главата.
- Оплаквания от слабост, загуба на чувствителност или парализа на крайниците, неспособност да се контролират уринирането и дефекацията.
- Неестествено положение на гръбнака.
При подозрение за счупване на гръбнака трябва:
- Да се извика бърза помощ.
- Да се подсигури неподвижността на пострадалия, като се фиксира главата (като например се сложат от двете страни на главата сгънати хавлиени кърпи или се придържат главата и шията). Същността на първата помощ при травми на гръбнака е да се изключат всякакви премествания на пострадалия до пристигането на бърза помощ.
- Да се опитаме да окажем помощ в обема, когато е възможен при неподвижни глава и шията. При липса на признаци на кръвообращение (дишане, кашлица, движение) трябва да се започне сърдечно-белодробна реанимация. При това не бива да се накланя главата назад. Наместо това може внимателно да се премести напред долната челюст.
- Пострадалият с травма на гръбнака може да бъде местен само при повръщане, кръвотечение от устата и опасност за вторично нараняване. Това трябва да се прави внимателно от двама души, фиксирайки главата, шията и гърба на едно ниво.