Инфаркт на миокарда се случва заради запушване на артерията, с помощта на която сърцето се снабдява с кислород. Като правило инфарктът предизвиква болка в гърдите, която не прекъсва в течение на повече от 15 минути. Обаче се случват и тихи, безсимптомни инфаркти.
Някои признаци се появяват няколко часа или даже дни предварително. Най-ранният предвестник за пристъпа е рецидивираща болка в гърдите, появяваща се при физическо напрежение и намаляваща в състояние на покой.
Симптоми на инфаркт на миокарда
При инфаркт на миокарда може да се наблюдава който и да е от следващите симптоми:
- Чувство на тежест, напъване, болезнено притискане на гръдния кош. Болката може да е няколко минути или да преминава и де се възобновява.
- Дълго запазваща се болка в горната част на корема.
- Дискомфорт или болка, преминаваща към рамото, шията, челюстта, зъбите, ръцете.
- Предбезсъзнателно състояние, загуба на съзнание, виене на свят.
- Задушаване.
- Повишено потоотделяне.
- Повдигане.
Първа помощ при инфаркт на миокарда
При подозрение за инфаркт трябва:
- Да се извика бърза помощ. Да не се понасят болка и други признаци на инфаркт за повече от 5 минути. Ако е невъзможно да се извика помощ, по-добре да се помоли някой да откара човека с подозрение за инфаркт в болница. Болният може да сяда зад волана само в краен случай. При неочаквано влошаване на състоянието на опасност е подложен не само неговия живот, но и живота на околните.
- Да се сдъвче и да се глътне таблетка аспирин. Това ще предотврати образуване на тромби. Не бива да се взема аспирин ако има непоносимост към него и ако лекарят е забранил това да се прави.
- Да се вземе нитроглицерин (ако лекарят го е предписвал). Следвайте инструкциите за приемането му. Не вземайте нищо освен нитроглицерин.
- Да се започне лека сърдечно белодробна реанимация. Ако човек с подозрение за инфаркт е загубил съзнание, очевидците трябва да започнат реанимационни мероприятия. Пори липса на опит или подготовка се препоръчва само непряк масаж на сърцето.