Съдържание
Латинско име на повит
Clematis vitalba L. — Сем. Ranunculaceae
Други български имена
скребър
Имена на чужди езици
old-man’s-beard, traveler’s-joy (английски)
Разпространение на повит
Из горите и храсталаците, но предимно по влажните терени из цялата страна (рядко над 1000 м н.в.).
Описание
Многогодишно, силно разклонено, увивно, катерливо растение с дървенисто, дебело 5 и повече см и до 20 м дълго стъбло. Листата са големи, с дръжки, перести, с яйцевидни листчета. Растението се залавя с помощта на листните дръжки. Цветовете са бели, дребни, с венчевиден четирилистен околоцветник, покрит с бели власинки. Тичинките и плодниците са многобройни. Плодчетата са с дълго наращение на върха (разрасналото се стълбче), целите покрити с дълги бели власинки. Цъфти през лятото.
Дрога (Използваема част) на повит
Пресните листа.
Съдържание (Химичен състав) на повит
В сухите листа се съдържа анемонин. Той е продукт на разпадането на съдържащия се в пресните листа протоанемонин. Дрогата съдържа още малко сапонин, веществото леонтин. гликозида клематитин, стигмастерин, восъчни вещества(церилов алкохол, мелисилова киселина), ситостерин, триметиламин и пр.
Действие и приложение на повит
Препоръчва се при стомашна язва и мигрена, а външно при гнойни кожни възпаления. Лечението трябва да се провежда внимателно, защото растението е отровно. Дрогата се прилага под форма на тинктура. Използува се още и видът Cl. recta. Листата се употребяват по същия начин както на Cl. vitalba.
Химичен състав на повит
Веществото протоанемонин, сапонин, стигмастерингликозид.
Действие и приложение
Прилага се при кожни възпаления, гнойни рани и др. Индикациите се покриват с индикациите на Cl. vitalba.
Българската народна медицина препоръчва отварата от корените на повета при главоболие, треска, а външно при краста, циреи и др.
Внимание: Отровно!