В зависимост от мястото на най-силно изявения възпалителен процес заболяването се се разделя на трахеобронхит(засягащо трахеите), бронхит (засягащо средните бронхи) и бронхиолити(засягащо бронхиолите).
Етиология
Възпалението може да бъде причинено от вируси, бактерии и различи физични и химични дразнители. Най-честите причинители са H. influenzae, аденовируси, грипни и парагрипни вируси, М. pneumoniae. Също така за възникването на болестта значение имат различни физични фактори, като например резки промени в температурата и влажността на въздуха.
Клинична картина
След кратък инкубационен период – средно 1-2 дни се появяват характерни за острия бронхит симптоми: обща отпадналост, висока температура, главоболие, тежест зад гръдната кост, кашлица, която в началото е суха дразнеща, а по-късно преминава във влажна с отделяне на слузни или слузно-гнойни, рядко кървави храчки. При по-тежко протичане са характерни мъчителна кашлица, понякога с пристъпен характер, хиперемия на видимите лигавици.
По-тежко протича бронхиолитът. Той е най-често последица от трахеобронхит. Температурата е висока – до 39°, болния се оплаква от задух, повърхностно учестено дишане, цианоза по лицето и крайниците.
Лечение
В повечето случаи се прилага симптоматично с антипиретици и аналгетици. При много дразнеща кашлица без експекторация се противокашлични. Препоръчва се и обилното пиене на топли билкови чайове и плодови течности. При поява на данни за бактериална инфекция като гнойна експекторация е необходимо да се приложат антибиотици.
Муколитиците регулират мукоцилиарния клирънс улесняват експекторацията.
До лечение с кислород се прибягва при е остра дихателна недостатъчност, проявяваща се с артериална хипоксемия.
Интубация се прилага само като крайна мярка при прогресираща остра дихателна недостатъчност.
Профилактика
Най-голямо значение има отстраняването на екзогенните бактерии и вируси. Противогрипната ваксинация има значачителна профилактична стойност за повишаване на общия и и локалния имунитет.
Средният период на лечението е от 7 до 10 дни. Усложненията изискват продължително лечение (от 15 до 60 дни).