Съдържание
Латинско име на обикновена върбица
Lythrum salicaria – Сем. Lythraceae
Други български имена на обикновена върбица
Обикновена блатия
Имена на чужди езици на обикновена върбица
purple loosestrife, purple lythrum, spiked loosestrife (Английски); salicaire (Френски); Blut-Weiderich (Немски)
Описание на обикновена върбица
Многогодишно тревисто растение, високо 60—120 см, с изправено, 4—6-ръбесто стъбло, покрито както и листата с трихоми или почти голо. Листата са ланцетни, със сърцевидна основа, приседнали, срещуположни, понякога и по 3 в прешлен. Цветовете са събрани по много в прешлена по върховете на клонките. Чашката е 6-листна, сраснала в тръбица, на върха с 6 дяла и между тях — 6 зъбчета. Венчето е съставено от 6 червени листчета, прикрепени по ръба на чашечната тръбица. Тичинките са 12, прикрепени отвътре на чашечната тръбица. Плодникът е от 2 плодолиста, с горен двугнезден яйчник. Плодът е кутийка, разпукваща се надлъжно на две. Цъфти през лятото.
Разпространение на обикновена върбица
По мочурливите места, край реките и блатата, доста разпространено из цяла България.
Дрога (Използваема част) на обикновена върбица
Връхните стъблени части с цветовете (Herba Salicariae).
Съдържание (Химичен състав) на обикновена върбица
Танини, слузни вещества, пектин, каротин.
Действие и приложение на обикновена върбица
Върбицата действува адстрингентно и противовъзпалително при диарии, дизентерии, хроничен стомашен и чревен катар. Размачканото на каша прясно растение се прилага като лапи на кървящи рани.
Дрогата се приема през устата под форма на запарка — 2—3 препълнени супени лъжици ситно нарязана суха дрога на 0,5 л вряща вода (доза за 2 дни).
Българската народна медицина препоръчва запарка от цветовете (2 чаени лъжички на 1 чаша вряща вода) при силни колики в стомаха, в червата, при диария и хемороиди.