Съдържание
Латинско име на лечебно сапуниче
Saponaria officinalis – Сем. Caryophyllaceae
Други български имена:
Имена на чужди езици на лечебно сапуниче
bouncing-bet, common soapwort, soapwort (английски); saponaire officinale (френски); echtes Seifenkraut (немски);
Разпространение на лечебно сапуниче
Покрай реките и потоците, из храсталаците, по влажните терени, почти навсякъде в страната, но не и над 1000 м н. в.
Описание на лечебно сапуниче
Многогодишно тревисто растение, високо 50—80 см, с червеникави, доста дебели корени. Стъблото е обло, право. Листата са срещуположни на кръст, продълговати до ланцетни, заострени, целокрайни, стесняващи се в къса дръжка, с 3 жилки. Цветовете са разположени по един или два в пазвите на най-горните листа. Чашката е от 5 листчета, сраснали в дълга до 2 см тръбица с 5 зъбци. Венчето е от 5 листчета, несраснало, бледорозово или бяло, всяко с дълъг нокът и разширена горна част (дълга 1 см, дори повече). Тичинките са 10. Плодникът е от 4 плодолиста, с горен едногнезден яйчник с 2 стълбчета. Плодът е дълга кутийка, отваряща се на върха, с 4 зъбци. Семената са червенокафяви, бъбрексвядни. Цъфти през лятото.
Дрога (Използваема част) на лечебно сапуниче
Корените (Radix Saponariae).
Съдържание (Химичен състав) на лечебно сапуниче
Около 5% сапонините сапорубин и сапорубинова киселина.
Действие и приложение на лечебно сапуниче
Сапуничето действува като сапонинова дрога; разтваря сгъстените бронхиални секрети, действува диуретично, лаксативно и потогонно. Прилага се при заболявания на дихателните пътища (бронхити) и при кожни изриви. Народната медицина препоръчва сапуничето при ревматизъм, подагра, болки в ставите, при чернодробни и жлъчни заболявания.
Прилага се под форма на настойка: 1 чаена лъжичка стрита на прах дрога се наставя с 1 чаша студена вода за 8 часа; прецедената настойка се изпива на няколко пъти за 1 ден.
Да не се взема продължително и в по-големи дози, защото предизвиква повръщане и други странични явления.