Съдържание
Латинско име на краставична трева
Borago officianalis – сем. Boraginaceae
Други български имена на краставична трева
лопох, вълчо цвете, пореч
Имена на чужди езици на краставична трева
beebread, beeplant, borage, starflower, talewort (английски); bourrache (френски); Borretsch, einjahriger Borretsch, Gurkenkraut (немски); boragine, borandella (италиански); borraja (испански)
Разпространение на краставична трева
Родината му е западното Средиземноморие. В цяла Европа се култивира, както и в Северна Америка. В България се среща по-често като диво растение, но се отглежда и в градините като салатно растение.
Описание на краставична трева
Едногодишно тревисто растение, достигащо 60см височина. Има леко разклонено, кухо и космато стъбло. Листата са разположени последователно, целокрайни са и имат вкус на краставица. В долната част са с елиптична форма, стесняващи се към дръжката, а по-горните са продълговати, приседнали и обхващат стъблото. Цъфти от май до август със сини цветове. Те са събрани в гроздове и са двуполови. Имат 5 чашелистчета, които в основата си са сраснали. Венчето има къса тръбичка и широка коронка с 5 дяла.
Дрога (Използваема част) на краставична трева
По време на цъфтежа се берат цветовете, както и надземната част. Сушат се на 50 градуса, след което цветовете избледняват.
Съдържание (Химичен състав) на краставична трева
Съдържа до 30% слуз, 30% полизахариди, танини, пентози, следи от етерично масло, алантоин. В пеплата на сушената билка се откриват много минерални соли (магнезиеви, азотни, фосфорни, калциеви и др.).
Действие и приложение на краставична трева
Вътрешно помага при бъбречни възпаления, възпаление на устата, гърлото или бронхите, висока температура, болки в стомаха, ревматизъм, цироза, суха кожа, както и при невротични сърдечни смущения. Външно с краставична трева се правят бани и промивки при възпаление на очите, както и гаргара. Има диуретично, противовъзпалително, слабително, омекчително и потогонно действие.
Приготвяне на краставична трева
В добре затворен съд се заливат с 250мл вряла вода 4 супени лъжици от билката. Оставя се да кисне така 5 часа, след което се прецежда и се добавя захар за подслаждане. Пие се на малки глътки за три дни.
Интересно
Някои използват пресните листа за приготвянето на лечебна салата.