Да се сяда на масата преди да сме прегладнели – това е най-добрият начин за борба с преяждането.
Усещането за ситост и удовлетвореност през деня помага за умереност в храненето. То помага да се придържаме към здравословна диета и да не се чувстваме лишени от нещо важно в живота. Ако човек отслабва, това не означава, че трябва да изпитва постоянни мъки от глад. Обратно, колкото по-рядко възниква това усещане, толкова по-малко калории ще приемате. Ето няколко съвета, които ще ви помогнат да поддържате усещане за ситост и да не преяждате.
Важно е да се пият достатъчно течности и да не се допуска обезводняване на организма. Но ако току що сте пили вода и чувството за глад не е преминало, то по-добре е да похапнете. Когато гладът стане наистина силен, по-добре е да се хапне нещо. Течността не дава такова усещане за ситост както твърдата храна. Изключение е само млякото. Попадайки в стомаха , то се превръща в полутвърда храна и за неговото преработване се изискват известни усилия. Този процес може да намали чувството за глад.
Прием на белтъчини
Белтъчната храна предизвиква чувство за ситост по-бързо, отколкото въглехидрати и мазнини, и обезпечава енергия на организма за най-дълго време. По сравнение с въглехидратите и мазнините, белтъците по-дълго се преработват от организма. Предполага се, че по време на процеса на смилане на белтъците се образуват вещества, стимулиращи образуването на хормон, свързан с насищането. Във всекидневното хранене белтъците трябва да са поне 15-20%.
Източници на белтъчини
Добър източник на белтъци са нетлъстите видове месо, риба и също и бобовите. Много белтъци има в ядките, които благодарение на калоричността си предизвикват насищане за дълго време. Ежедневната порция ядки ще ви помогне да ядете по-малко и по-рядко.
Физическа дейност
По време на занятията със спорт се изработва серотонин –вещество , подобряващо настроението и притъпяващо чувството на глад. На едно хора това позволява да ядат по-малко, а други обратно, след физически натоварвания преяждат. Старайте са да увеличите своята физическа активност – това е полезно и за здравето и за отслабване, но се стремете да не сте от втората категория.
Малките порции карат човек да си мисли, че не се е наял и поддържат в него чувството за глад. За да излъжете „гладните” очи, сложете в чинията повече зеленчуци, тях можете да ядете по много, без да се боите от излишни калории.
Ако преценявате колко калории е достатъчно да приемете, следите за размера на порциите и пресмятате калоричността на всяка порция, това задължително ще удължи обеда или вечерята. Колкото по-бавно яде човек, толкова по-малко той изяжда. Бавното хранене ще позволи да се дочака сигнала за насищане да постъпи в мозъка. Ако вие ядете твърде бързо, когато този сигнал постъпи, вашият стомах може да се окаже силно претоварен.