Вместо просто да се надявате, че тази година зимните и пролетните грипове ще ви отминат, направете нещо! Ще ви припомним някои лесни средства за подсилване на естествената защита на организма.
Съдържание
Бариера от пробиотици
Доказано е – повече от 60% от нашите имунни клетки се намират в червата. Там живеят и милиарди бактерии. При нарушен баланс на чревната флора тя не може да играе ролята си на бариера за болестните микроорганизми, тъй като чревната мембрана става свръхпропусклива за тях. С приемането на „добри“ бактерии този проблем може да бъде решен.
Пробиотиците са живи организми, които са помощници на полезните бактерии, съществуващи в червата. Понякога те могат да се комбинират с пребиотици, които представляват „храната“ на бактериите. При някои хора обаче тази комбинация води до подуване на корема. Потърсете лекарско мнение, преди да се спрете на определени пробиотици. За предпочитане са продуктите с по-висока концентрация на бактерии.
Артишокът и лукът допълнително могат да подпомогнат баланса на чревната флора.
Баланс в чинията ви
Внимавайте с консумацията на прекалено богати зимни ястия. Когато организмът е зает с елиминирането на излишните калории, внесени с мазнините, той не разполага с достатъчно енергия, за да се бори с вирусите. Всички сме забелязали, че при висока температура губим апетит – тогава организмът се посвещава на борбата с инфекцията.
В период на грипни епидемии приемайти протеини, които съдържат елементите, необходими за увеличаването на лимфоцитите – нашите защитни клетки.
Ограничете приема на захар и мазни храни (месо, колбаси, масло и т.н.). Не забравяйте обаче мазнините Омега-3, които правят клетъчните мембрани по-гъвкави и улесняват обмена между клетките. Помислете също за маслото от рапица и някои риби като херинга, скумрия, сардина, сьомга и риба тон. Ако сте на диета, трябва да знаете, че тези т.нар. мазни риби всъщност съдържат по-малко липиди, отколкото има в месото.
Силата на антиоксидантите
Приемът на антиоксидантни витамини и минерали намалява с 31% риска от рак и много други болести. Добра комбинация са витамините А, С и Е и минералите цинк и селен. Отнесено към храната, това означава увеличена консумация на плодове и зеленчуци, както и на морски риби.
През зимата можете да си помогнете с допълнителен прием на витамин С, но не повече от 500 милиграма на ден – това количество отговаря на 8 кивита.
Комбинираните витамини, които се продават в аптеките, често съдържат 100% от дневната препоръчителна доза от отделните съставки. Всъщност за нуждите на организма рядко са необходими повече от 30-50% допълнително количество витамини, така че е добре да приемате половин таблетка вместо цяла. Следете в тях да има и витамини от група В и магнезий, тъй като те са особено ефикасни срещу стреса, от който имунната система отслабва чувствително.
Подходящите билки
Ехинацеята е традиционно най-силното растително оръжие срещу вирусните инфекции в студените месеци. Нейните качества са доказани от сериозни немски и американски проучвания.
Азиатската гъба шийтаке стимулира имунната система, благодарение на полизахаридите, които съдържа.
Други подходящи природни средства са екстрактът от семките на грейпфрут, пресният пчелен прашец, пчелното млечице и какаото, въпреки че ефектът им върху имунитета все още не е научно доказан.
Хомеопатия срещу инфекциите
Тя е особено подходяща като превантивно средство при децата в период на грипни епидемии.
Хомеопатичните продукти се приемат продължително и успешно се съчетават с други алтернативни решения като витамините, билките и ароматните масла.
Пропъждане на бактериите
В средните векове много популярно средство против болести е бил чесънът, носен като гердан около врата. Лечебният му ефект се дължи на неговите ароматни масла (алицини), които имат противобактериално действие.
Консумирайте чесън и лук колкото може по-често, но не забравяйте и за подправките – кимион, червен пипер, джинджифил, къри и канела – те не само придават екзотичен вкус на ястията, но и унищожават болестотворните микроби.