Преохлаждане – хипотермия или ненормално ниска температура на тялото по-често се получава през студеното време на годината . Но това може да се случи и при не много ниски температури, ако човек замръзне под дъжда или в студена вода или просто изпотен. Хипотермията може да се окаже смъртоносна, за това е важно да се знаят нейните признаци и мерките за първа помощ на пострадалия.
В буквалния смисъл на думата е замръзване на тъканите на човека. Кристалчетата лед, които се образуват в клетките на човека им нанасят непоправими вреди. Това се случва когато човек дълго време се намира на студа, но може да се случи и при непродължително въздействие на не най-ниски температури. Вятърът и водата усилват въздействието на студа. Най-често страдат от студа пръстите на ръцете и краката, носа и бузите. В зависимост от степента на измръзване поразеният участък може да измени цвета си (да се зачерви или побелее), да изгуби чувствителността си, да стане болезнен, в най-тежките случаи се наблюдава гангрена.
При хипотермия температурата на тялото пада под 35 ?C.
Съдържание
Симптоми на хипотермия:
При възрастни хора с преохлажане:
- Изменение на цвета на кожата (сива, бяла, синя или червена)
- Кожата е топла и восъчна на допир
- Сънливост
- Загуба на паметта, нарушение на съзнанието
- Неразбираем говор
- Дезориентация
- Треска
- Обща слабост, сънливост, апатия
- Липса на чувствителност, при пощипване или болка.
- Тремор
- Нарушение на координацията
При малки деца с измръзване:
- Зачервена, студена кожа
- Силна изтормозеност
Кой е в рисковата група?
Ако не се предприемат мерки, то от стихията може да пострада всеки. Когато човек работи или играе на улицата в студено или влажно време се излага на опасност. Риска се увеличава за болните от диабет или атеросклероза, за всички които имат проблеми с кръвообращението или нервната система, възрастни и слаби хора, новородени, деца от предучилищна възраст, лица страдащи от психиатрични заболявания, болест на Алцхаймер или намиращи се в състояние на опиянение. При тези болести чувството за студ или болка се притъпява. Някои лекарства, никотина и алкохола също намаляват степента на усещанията и повишават вероятността от измръзване. Преохлаждане често получават бездомни и хора, принудени да стоят дълго на студа. Ако вече се е случвало, то риска от повторно измръзване се увеличава.
Как да предотвратим измръзване
- Обличайте свободни дрехи и носете:
- Шапка, много топлина се губи през главата.
- Защитни наушници.
- Шал или плетена маска за защита на скулите и носа.
- Ръкавици.
- Водонепроницаеми горни дрехи.
- Два чифта чорапи (вълнени върху памучни).
- Подходящи по размер обувки.
- Никога не се докосвайте до студени повърхности с голи ръце.
- Не пушете.
- Не пийте на студа спиртни напитки или кафе.
- Движете се. Мърдайте си пръстите, ако са замръзнали или вкочанени.
- На половин час проверявайте дали не сте замръзнали.
Какво да се прави при хипотермия?
Ако се наблюдават изброените симптом, измерете телесната температура. Ако се окаже по-ниска от 35°С, незабавно извикайте бърза помощ, всяка минута е ценна.
Обикновено признаците и симптомите на преохлаждането се развиват бавно. Пострадалите не забелязват постепенното намаляване на остротата на усещанията и влошаването на физическото състояние, за това не осъзнават, че се нуждаят от медицинска помощ.
Ако е невъзможно веднага да се осигури квалифицирана медицинска помощ, стоплете пострадалия по следния начин:
- Поместете го в топла стая или друго топло помещение.
- Снемете всички мокри дрехи. Да се преоблече в нещо топло и сухо.
- Преди другите стоплете гърдите, шията, главата и слабините. Ако имате електрическо одеяло – използвайте го. Също така може да затоплите пострадалия с топлината на собственото си тяло, да го завиете със сухи одеяла, дрехи и т.н.
- Ако пострадалият е в съзнание, дайте му топла напитка. Не бива да се дават спиртни напитки.
- Измерете температурата. Ако се е вдигнала, продължете да затопляте пострадалия под топло и сухо одеяло.
- Осигурете колкото се може по-бързо медицинска помощ.
- Да не се допуска пряк контакт с източници на топлина (гореща вода, печка, радиатор). Чувствителността на засегнатата област намалява и можете да се изгорите. Вместо това да се сложат топли компреси на шията, гърдите и в областта на слабините. Не се препоръчва усилено да се стоплят крайниците, доколкото притока на студена кръв към сърцето, белите дробове и мозъка, още повече ще понижи температурата на тялото и може да доведе до летален изход.
- Не търкайте измръзналата част от тялото, това може да усили нанесената вреда.
- Да не се дава на пострадалия алкохол. Ако няма повръщане, по-добре да му се предложи топла напитка.
При силно измръзване, пострадалият може да е в безсъзнание, а също и без признаци на дишане и пулс. Постарайте се бързо да извикате лекар и се отнесете много грижливо към болния. В някои случаи човекът изглежда мъртъв, но може да бъде спасен. За това е важно да се сгрее пострадалия, да му се направи изкуствено дишане и непряк масаж на сърцето. Продължавайте да правите сърдечно-белодробна реанимация докато не дойде помощ или пострадалият на дойде в съзнание.