Съдържание
Латинско име на дъб
Quercus robur – сем. Fagaceae
Други български имена на дъб
летен дъб, белика, лъжник, зимно меше, горун
Имена на чужди езици на дъб
oak, pedunculate oak (английски); chene pedoncule (френски)
Разпространение на дъб
Вирее в страни с умерен континентален климат. В ниските райони расте летният дъб, а по Балканите до 1500м надморска височина се среща зимен дъб. Обича отводнените почви, слънцето или леката сянка. Култивира се като се сади през есента.
Описание на дъб
Високо и стабилно дърво – до 50 метра. Има широка и разперена корона. Клоните на летния дъб са голи, едногодишни, кафяво-зелени и гладки. Листата са сравнително къси, с по-дълги дръжки, голи и перести. Люспите в чашките са наредени в спирала и са плоски. При зимния дъб клоните са също едногодишни и голи, но са кафяво-червеникави. Листата са пересто врязано наделени, като отгоре са голи, но отдолу са пухести. Жълъда има чашка, която отвън е с пухести люспи. Цъфти през Април и Май.
Дрога (Използваема част) на дъб
Използва се гладката кора (Cortex Quercus) на младите дървета и клони (10-25 годишни, с диаметър на стъблото до 10см). Обелва се между Март и Април и се суши на 50 градуса.
Съдържание (Химичен състав) на дъб
Смоли, елагова киселина, катехини, дъбилни вещества, въглехидрати, белтъци. В жълъдите има дъбилни и белтъчни вещества, скорбяла и мазнини. В повечето видове дъб се съдържат 20% танин, а при някои процента достига до 58.
Действие и приложение на дъб
Вътрешно помага при диария. Външно се използва за гаргара на устата при възпаление в устната кухина, ангина, кървящи венци, а също с дъб се третират и екземи, изгаряния и хемороиди. Бани с дъбова кора помагат при потене на краката.
Приготвяне на дъб
Чай от дъб се приготвя като 1-2 лъжици от кората се варят в половин литър вода за няколко минути. Пият се по 2 чаши на ден. За бани концентрацията е 2 пъти по-малка – 2 лъжици кора на 1 литър вода.
Българската народна медицина препоръчва отварата с вода и особено с червено вино като добро средство за подобряване на храносмилането, като хемостатично средство при кръвоизливи, диария и дизентерия, при обилна менструация, възпаление на пикочния мехур и др. Отварата се прилага за промивка при трипер, бяло течение у жената, за укрепване венците на зъбите, при рани в устната кухина, за компреси върху рани от порязване, от изгаряне и измръзване.
Интересно! От печените жълъди на дъба се прави кафе, което помага при болки в стомаха и червата, анемия и ревматизъм. При децата не трябва да се приема вътрешно!