Съдържание
Латинско име на див коноп
Eupatorium cannabinum – Сем. Compositae — Сложноцветни
Други български имена на див коноп
дъбравник
Имена на чужди езици на див коноп
hemp-agrimony (Английски); eupatoire chanvrine (Френски); Wasserhanf (Немски)
Описание на див коноп
Многогодишно тревисто растение, високо до 1,5 см, със сиво, мъхнато, разклонено стъбло. Листата са срещуположни, с къси дръжки с 3—5 едри дялове, грубо назъбени. Всички цветове са тръбести, двуполови, стеснени в основата си, нечисто розови, събрани във връхни малоцветни (5—6) кошнички, с длъгнесто-цилиндрични, керемидообразно наредени обвивни листчета. Плодовете са с хвърчилка от трихоми. Цъфти през юли—август.
Разпространение на див коноп
По много влажните места край потоците и речните брегове из Цяла България.
Дрога (Използваема част) на див коноп
Цялото растение с корените (Herba Eupatorii).
Съдържание (Химичен състав) на див коноп
Дрогата съдържа малко етерично масло, гликозида еупатин (еупаторин), а корените — и инулин. Еупатинът химически не е изучен.
Действие и приложение на див коноп
Дъбравникът е препоръчан при заболявания на черния дроб, жлъчния мехур и далака. Клинично не е проучван. Прилага се и при настъпващ грип с температура, като диуре тично средство при едеми, особено в коремната област и краката, и при заболявания на дихателните пътища (хроничен бронхиален катар).
Приема се под форма на запарка: 2 чаени лъжички дрога се запарват с 2 чаши вода; студената запарка се пие на следния ден (доза за 1 ден). От дрогата се приготвя тинктура или течен екстракт. Външно се приема под форма на лапи от дрогата при циреи, контузии и кожни изриви.
Лапи от попарената билка се налагат външно върху спукани капиляри.