Съдържание
Латинско име на глог
Crataegus monogyna (Rosaceae)
Други български имена на глог
глогинка
Имена на други езици на глог
English hawthorn, hawthorn, red hawthorn (английски); biancospino (италиански); espino albar (испански)
Разпространение на глог
Родните земи на глога са умерените зони на Северното полукълбо. Има около 300 разновидности храсти и дървета. В северните европейски страни расте предимно видът Crataegus Laevigata, докато в останалите страни, както и в България, се среща Crataegus monogyna. Тук глогът расте предимно в смесените гори, както и из нивите и скалистите райони до 1500 м н.в..
Описание на глог
Представлява храст или дърво с височина около 5-6 метра и широчина същата или малко по-малка. Листата са последователно разположени, а клоните му са покрити с бодли и образуват гъста храстовидна корона. Цъфти пролетно време с бели цветове, събрани в съцветия. Плодовете на глога са дребни, червени и с формата на яйце. Сърцевината им е месеста и имат голяма костилка.
Дрога (Използваема част) на глог
Използват се листата, плодовете и цветовете (Flores Crataegi). Когато узреят, плодовете се изсушават и от тях се приготвят различни отвари и екстракти.
Съдържание (Химичен състав) на глог
Има богато съдържание на флавоноиди – хиперозид, кверцитрин, витексин, рамзонид. Общо над 15 такива съединения, които имат силно антиоксидантно действие. Съдържа и катехинови дъбилни вещества.
Действие и приложение на глог
Използва се като кардиотонично средство, за засилване на съкращенията на сърцето. Действа още като разширява кръвоносните съдове и понижава артериалното кръвно налягане. Оказва благоприятен ефект върху сърцето и с него се третират сърдечна слабост, безсъние, гръдна жаба, високо кръвно, атеросклероза и друго сърдечни проблеми. Взема се и за понижаване на нивата на холестерола. По-рядко се използва при заболявания на отделителната система.
Приготвяне на глог
В 450мл вряща вода се запарват 2 супени лъжици от растението (предимно цвят). Така се оставя на котлона за 2-3 минути, след което престоява около час и се прецежда. Отварата се пие по 150мл три пъти на ден 30мин преди хранене. Плодовете се приготвят като 20гр се счукват и след това се запарват в чаша вряла вода. Получената смес се приема като чай.
Внимание! Отварите от глог не действат при декомпенсирано сърце! Не се препоръчва самолечението на сърдечни заболявания.