Гастроентеритът е възпалително заболяване на стомаха и тънките черва. Най честите причини са:
- Вируси.
- Бактерии или паразити във водата и хранителните продукти.
- Реакция на нови продукти в храната. Особено това се отнася за малки деца. Бебетата, които са кърмени, могат да реагират със симптоми на гастроентерит на появяване на нови продукти в храната на майката.
- Страничен ефект от приемане на лекарства.
Съдържание
Признаци и симптоми на гастроентерит:
Възможно е също така леко повишаване на телесната температура. В зависимост от причината на заболяването симптомите се запазват 1-7 дни.
При подозрение за гастроентерит трябва:
- За няколко часа да се въздържим от храна и напитки.
- Да се пият много течности, за да не се допусне обезводняване.
- Отначало е по-добре да се предпочетат меки, лесно усвояеми продукти , (обикновени бисквити, сух хляб, банани, ориз, пиле). При пристъпи на повдигане трябва де се откажем от прием на храна. В течение на няколко дни трябва да се откажем от мляко и млечни продукти, кофеин, алкохол, тлъста и пушена храна.
- Може да се пие парацетамол (противопоказание е заболяване на черния дроб).
- Да се почива повече. Заболяването и предизвиканото от него обезводняване може да предизвика слабост и умора.
Кога трябва да потърсим медицинска помощ?
При наличието на следните симптоми трябва да се обърнете към лекар:
- Повръщане, продължаващо повече от два дни
- Диария, продължаваща няколко дни.
- Кръв в изпражненията.
- Температура 38,3 ?C и повече.
- Предбезсъзнателно състояние или загуба на съзнание при опит да се изправим.
- Замаяност.
- Усилваща се мъчителна стомашна болка.
При съмнения за гастроентерит в детската възраст
При гастроентерит при деца трябва:
- Да се осигури покой.
- След спиране на повръщането дайте на детето малко разтвор, намаляващ обезводняването (рехидратин, стоперол хидра и т.н.) Не използвайте просто вода при гастроентерит те се усвоява ненапълно. Ябълков сок или мляко могат да усилят диарията.
- Постепенно вкарвайте в диетата на детето лесно усвояеми хранителни продукти, картофи.– сухари, ориз, банан и картофи. Не бива да се дават на детето млечни продукти и сладкиши (сладолед, газирани напитки и бонбони) , усилващи диарията.
- За облекчаване на състоянието може да се даде на детето парацетамол (противопоказание е заболяване на черния дроб). На децата не бива да се дава аспирин.
- Бебе до 1 година не трябва да се храни 30-60 минути, а след това се препоръчва да му се даде малко течност. Кърмачето трябва да се сложи на гърдата, а на дете което е на изкуствена храна може да се даде малко разтвор, предпазващ от обезводняване на организма.
При наличие на следните симптоми при детето трябва незабавно да се обърнете към лекар:
- Внезапна сънливост.
- Повръщане с кръв.
- Кръв в изпражненията.
- Признаци за обезводняване (сухост на кожата и в устата, силна жажда, обръщане на очите, отсъствие на сълзи при плач). При новородените признаците за обезводняване на организма са хлътнало меко теме и отсъствие на уриниране за повече от 8 часа.
- Повишена температура, която се задържа за по-дълго от един ден при дете по-малко от 2 години, и повече от 3 дни при дете по-голямо от 2 години.