Съдържание
Латинско име на възлесто живениче
Scrophularia nodosa – сем. Scrophulariaceae
Други български имена на възлесто живениче
гърличе, разгон
Имена на чужди езици на възлесто живениче
common figwort, figwort (английски)
Разпространение на възлесто живениче
Широко разпространено е из бившите съветски републики, Балканския полуостров, Средна Европа, Централна Азия и Северна Америка. В България може да се открие около естествените водни басейни, реките и сенчестите места.
Описание на възлесто живениче
Представлява многогодишно тревисто растение. Стъблото му е право и високо до около 1 метър. На цвят е червеникаво, а на върха си има жлезисти трихоми. Корените му са хоризонтално разположени с грудки. Листата на възлестото живиниче са с продълговата яйцевидна форма, заострени в края си и с къси дръжки. Цветовете са като дребни червеникавокафяви топчета, събрани в съцветия от по няколко. Чашката е сраснала, с 5 широки дяла и ципест ръб. Венчето се състои от 5 сраснали листчета и е зелено-кафяво. Тичинките са 2 къси и 2 по-дълги, а плодът е островърх и гол. Растението има специфична неприятна миризма и е горчиво на вкус. Цъфти през летните месеци. Плодът е многосеменна кутийка, разпукваща се на 2 дяла.
Дрога (Използваема част) на възлесто живениче
Бере се цялото растение, включително корените (Radix Scrophulariae) и грудките. Това обикновено се прави през есента.
Съдържание (Химичен състав) на възлесто живениче
Съдържа алкалоиди, отровен сапонин, смолисти вещества, диосмин, плодови киселини, танини, перидин и др.
Действие и приложение на възлесто живениче
Възлестото живиниче действа кръвопречистващо, подпомага пикочоотделянето, има слаб слабителен ефект и болкоуспокояващо действие. Използва се с голям ефект при лекуването на чернодробни заболявания и проблеми със сърцето и кръвообращението. Вътрешно се прилага при хронични кожни заболявания (пърхот, екземи и други кожни раздразнения), възпаление на млечните жлези при жените, уголемени лимфни възли и слабо кръвообращение. Външно помага пак при кожни проблеми като изгаряния, кожни язви, възпаления и хемороиди. В народната медицина билката намира приложение при лечението на гуша и ставен артрит.
Приготвяне на възлесто живениче
При приготвянето на отвара за външно приложение се вземат 2 чаени лъжички ситно счукана билка, заливат се с 1 чаша вряла вода и се оставя да ври около половин час. След това се прецежда и с отварата се правят компреси. За вътрешна употреба възлестото живиниче се прилага само след лекарско предписание!
Внимание! Билката е отровна! Не бива да се приема от хора със сърдечни проблеми!