Съдържание
Латинско име на босилек
Ocimum basilicum, сем. Lamiaceae
Други български имена на босилек
базилик, босильо
Имена на чужди езици на босилек
Basilie, Sweet Basil (английски); Basilic, Basilic commun, Herbe royale (френски); Basilikum, Basilienkraut, Kоnigskraut (немски); Basilico (италиански)
Разпространение на босилек
Произхода му е от Югоизточна Азия. В Европа се култивира. У нас се среща из градините или се отглежда саксийно, като декоративно растение. Спонтанно расте в субтропическите и тропическите части на Азия и Африка.
Описание на босилек
Едногодишно тревисто растение с изправено, разклонено, достигащо височина до 70-80 см. стъбло. Листата са срещуположни, яйцевидни или продълговати, на сравнително дълги дръжки, заострени, рядко назъбени или целокрайни. Цветовете са с дръжчици, в групички по 6, в пазвите на листата. Чашката е 2-устна. Венчето е бяло, 5-листно, по-дълго от чашката, горната му устна е 4-делна, а долната — проста (ненаделена). Тичинките са 4, две от които са по-дълги.Плодът е сух, разпадлив на 4 гладки или фино-брадавчести орехчета (в дъното на чашечната тръбица). Растението притежава характерна приятна миризма. Цъфтежа му е през лятото. Има различни подвидове, които си приличат външно, но са с различен аромат.
Дрога (Използваема част) на босилек
Надземната част (Herba Basilici), събрана по времето на цъфтежа. Отрязва се по до 20-25 см. от върха надолу (без вдървенелите стъбла).
Съдържание (Химичен състав) на босилек
Етерично масло, което съдържа линалоол, цинеол, евгенол, гераниол. метилхавикол; дъбилни вещества, органични киселини, минерални соли, флавоноиди, сапонини; слуз – в семената.
Приложение на босилек
При стомашни болки и чревни колики. Има противовъзпалително, болкоусиокояващо, откашлячно и потогонно действие. Също намира приложение и при задух, настинка, лошо храносмилане, гадене, безсъние, мигрена, умора. Сокът от прясно растение се прилага против гнойни възпаления на средното ухо. Външно се използва за гаргара при болки на венците, при акне, кожни инфекции.
Употреба на босилек
– Болкоуспокояващо противовъзпалително, потогонно – 2 – 3 чаши чай на ден – 2 чаени лъжици се заливат с 250 мл вряла вода, кисне 10 минути.
– Външно за гаргара или под формата на лапи – като запарка
Българската народна медицина предписва запарка от босилек против възпаление на бъбреците, пикочния мехур и пикочните канали, против трипер, простуда, хрема, ангина, треска. Отварата с оцет и малко сол се препоръчва за жабуркане при зъбобол, а сокът от пресни листа — при гнойно възпаление на средното ухо.
Интересно
В кулинарията е незаменима съставка в много ястия от италианската кухня, подправка за печени говежди и птичи меса. От него се приготвя прочутият италиански сос Песто.
С босилека са свързани много поверия и легенди. В индия босилекът е „обречен“ на бог Вишни, защото предпазва от ужасната митична змия, която „убива с очи“. В египет се е използвал при балсамирането на мъртвите. По време на Римската имерия поднесен стрък босилек е бил знак за изразяване на любов. В Мексико се е смятало, че ако носиш стръкче босилек в дбоба си, това ще ти донесе пари, а любимият човек ще ти е вечно верен.