Съдържание
Латинско име на ангелика
Angelica archangelica L. , сем. Apiaceae
Други български имена на ангелика
пищялка, лечебна пищялка, анжелика
Имена на чужди езици на ангелика
angelica, angelique (английски); angеlique vraie, archangеlique (френски); Angelika; Brustwurz; Engelwurz (немски); angеlica, hierba del Epiritu Santo (испански)
Разпространение на ангелика
Среща се в северните и източните части на Европа, а също и в Средна и Източна Азия. В България е разпространено по влажни и мочурливи места, Култивиране чрез засаждане през есента или ранната пролет. В България се среща най-често горската пищялка.
Описание на ангелика
Дву- или многогодишно студоустойчиво, ароматно, с кухо стъбло и фини листа с дълги дръжки. През лятото образува зелени до бели цветове, които биват последвани от обли яйценодобни семена. Растението достига височина до 2,5 м. и широчина до 1,1 м. Долните листа са твърде големи (60 до 90 см), тройноперести, с цилиндрични, кухи дръжки, листчетата са яйцевидни до продълговати, неравномерно назъбени, като връхното е триделно, а страничните —- двуделни; горните листа са двойноперести. Листните влагалища са големи, издути. Цъфти през юли—август.
Дрога (Използваема част) на ангелика
Корени, стъбло, листата и семена. Корените се събират през есента, листата по време на цъфтежа, а семената когато са узрели напълно. Стъблата се прибират в началото на лятото. Всички части се сушат и се ползват за приготвянето на отвари.
Съдържание (Химичен състав) на ангелика
Етерично масло, което се намира главно в корените, фуранокумарини, ангеликова и валерианова киселина, танини, восък, флавоноиди и др.
Действие и приложение на ангелика
Вътрешно – за заболявания на храносмилателната система, катар, мигрена, бронхит, грип, хронична отпадналост, високо кръвно налягане, метеоризъм. Външно – при лечение на ревматизъм, възпаление на гръдната кост и невралгии.
Характерни свойства на ангелика
Силна, остра, специфична, приятна миризма; вкусът отначало е сладникав, по-късно остро пиперлив.
Употреба на ангелика
– Като отвара за вътрешна употреба – болкоуспокояващо. стомашно, спазмолитично и откашлячно средство. По 100 мл. 3 пъти на ден преди ядене.
– Външно като компрес – 1-2 чаени лъжички ситно нарязани корени се запарват 300 мл. вряша вода, кисне 4 часа.
– Прилага се и под форма на студена запарка: 1/2—1 чаена лъжичка ситно нарязан корен се поставя в 1 чаша студена вода, след 30 мин се възварява за няколко минути. Изпива се за 1 ден на няколко пъти.
Внимание! При продължителната употреба на ангелика са възможни фотосенсибилизнраши реакции (повишена чувствителност на кожата към светлина). Да не се използва от бременни и болни от диабет, хемороиди и язвена болест.